کاغذ سلفون چیست؟

فهرست مطالب

کاغذ سلفون
کاغذ سلفون چیست؟

قبل از اینکه بدانیم کاغذ سلفون چیست ، بهتر است ابتدا آن را به شما معرفی کنیم. سلفون نوعی کاغذ محسوب میشود که جنسی شفاف و نازک دارد که اصولا در بسته‌بندی‌های مواد غذایی کاربرد بسزایی دارد. این کاغذ اولین بار در سال 1924 میلادی در ایلات متحده به وجود آمد و تنوانست تحول بسیار زیادی در عرصه بسته‌بندی محصولات ایجاد کند.

لازم به ذکر است که سلفون یکی از اصلی ترین متریال برای تولید صنعت چاپ به خصوص چاپ سلفون محسوب میشود.مواد اولیه‌ی تولید کاغذ سلفون، پلاستیک می‌باشد که با انجام مراحل تخصصی، به سلفون تبدیل می‌شود و در عرصه‌ی بازار حضور پیدا می‌کند.

به صورت کلی میتوان گفت که سلفون، لایه‌ای پلاستیکی و نایلونی است که بر روی سطح کاغذ و یا مقوا قرار می‌گیرد. وجود سلفون به عنوان پوشش و یا محافظی برای کاغذ یا مقوا قرار گرفته شده است. علاوه بر محافظت از کاغذ و مقوا، این نایلون‌ها هستند که میتوانند با رنگبندی های مختلف،سطح کاغذ را زیباتر و جذاب تر نشان دهد.

کاغذ سلفون چیست؟

کاغذ سلفون انواع مختلفی دارد که به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌شود:

سلفون شفاف

سلفون شفاف اصولا برای محصولاتی استفاده می‌شود که لازم است مشتری محصول را مشاهده کند. سلفون شفاف، نسبت به سایر سلفون‌ها قیمت کمتری دارد و به همین دلیل محبوبیت بیشتری را در بین مشتریان خود دارد.

سلفون صدفی

سلفون صدفی بیشتر برای مواد غذایی استفاده می‌شود.به دلیل فاسد نشدن محصولات، آنها را باید در سرد‌خانه‌ها نگهداری کرد که برای این نوع محصولات، سلفون صدفی بهترین گزینه می‌باشد.

سلفون متالیز

قطعا شما با سلفون متالیز آشنا هستید. زیرا سلفون متالیز، همان سلفونی است که در بسته‌بندی کیک‌های خوراکی و ذرت‌های بو داده استفاده می‌شود.

پیشنهاد مطالعه: سلفون مات چیست؟

کاغذ سلفون کشی
کاغذ سلفون کشی به دو شکل سلفون حرارتی و چسبی صورت به کار می‌رود

سلفون کشی

استفاده از این نوع سلفون یکی از مراحل بعد از چاپ محسوب میشود. این نوع عمل اتصال به دو روش انجام میشود.سلفون کشی به دو شکل سلفون حرارتی و چسبی صورت به کار می‌رود که در ادامه آن‌ها را به صورت کامل به شما معرفی خواهیم کرد.

هر دو دسته از انواع سلفون، از یک ماهیت برخورد دار هستند اما آنها را با توجه به نحوه‌ی استفاده‌ی آن‌ها به دو دسته‌ی حرارتی و چسبی تقسیم میکنیم. هرکدام از این مدل‌های سلفون، به حالت مات و براق تولید می‌شوند و یا در شرایطی هم میشود آنها را به صورت مخملی و یا متالایز اجرا کرد. هر کدام از این حالت های سلفون،کاربرد های خاص و مخصوص به خود را دارند و هرکدام برای بسته بندی های مختلف طراحی شده اند.

سلفون چسبی

معروف‌ترین نوع کاغذ سلفون، سلفون چسبی می‌باشد که دارای یک لایه‌ی بسیار نازک از پلاستیک است. به دلیل اینکه در این مدل، چسب از نایلون جدا می‌باشد، لازم است قبل از اینکه از لایه‌ی نایلونی استفاده کنید، یک لایه چسب را به کار ببرید. به این نوع سلفون، واتربیس هم گفته می‌شود.

سلفون حرارتی

بر خلاف سلفون چسبی، سلفون حرارتی از لایه‌ایی بسیار نازک از چسب تهیه شده است که به همین دلیل شما میتوانید بدون استفاده  خارجی از چسب، آن را به کاغذ متصل کنید. سلفون حرارتی با دمای مشخصی که توسط دستگاه تنظیم میشود، به سطح کاغذ می‌چسبد. لازم به ذکر است بدانید به دلیل استفاده‌ی راحت از این نوع سلفون، سلفون حرارتی به شدت مورد توجه مشتریان قرار گرفته است.

دلیل محبوبیت سلفون
دلیل محبوبیت سلفون کشی

دلیل محبوبیت سلفون کشی

میتوانیم با افزودن رنگ به سلفون کشی و ایجاد رفلکس نوری، جلوه زیباتری به بسته‌بندی خود بدهیم و آن را جذاب تر ارائه دهیم. سلفون‌های کشی بهترین محافظ در برابر نفوذ مایعات و رطوبت به محصولات می‌باشد که این مورد یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت سلفون کشی می‌باشد. این نوع سلفون میتواند از کاغذ بسته‌بندی در برابر چروک شدن و مچاله شدن و پارگی محافظت کند. سلفون کشی میتواند از رنگ و چاپ محصولات شما محافظت کند.

موارد رایج سلفون کشی

سلفون مات و براق

سلفون‌های مات و براق اصولا دارای انعطاف پذیری زیادی هستند و معمولا در بسته‌بندی محصولات غذایی از آنها استفاده می‌شود. برخی از محصولات غذایی لازم است که در بسته‌بندی مشخص باشند و مشتری بتواند آن را ببیند که سلفون های براق بهترین گزینه  برای این نوع محصولات هستند

سلفون های مخملی و متالایز

سلفون های مخملی معمولا برای مصارف تزئینی به کار می‌روند و جنبه زیبایی دارند.اما اگر در سلفون‌های مخملی از رنگ های مختلف استفاده نکنیم، میتوان آن را برای بسته‌بندی محصولات غذایی هم استفاده کرد، اما به طور کلی برای مصارف فانتزی و تزئینی کاربرد دارند.

سلفون متالایز، ترکیباتی از نقره دارد و وجود نقره در ترکیبات این نوع سلفون، مانع از فاسد شدن مواد خوراکی و محافظت از آن در برابر نور خورشید می‌شود. وجود عنصر نقره در این نوع سلفون، باعث براقیت خاص و جلوه ی زیبای آن خواهد شد.

کاربرد کاغذ سلفون
کاربرد انواع کاغذ سلفون

کاربرد سلفون

با توجه به اینکه ما میتوانیم برخی از سلفون ها را با استفاده از رنگ‌ها جذاب تر و زیباتر کنیم، میتوانیم از آنها به عنوان یک بسته‌بندی ایده آل برای حبوبات، لوازم التحریر، بدلیجات، اسباب بازی، شال و روسری و … استفاده کنیم. بهتر است بدانید که کاربردی‌ترین سلفون برای این نوع بسته بندی، سلفون زیپ کیپ و سلفون چسب دار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بسته بندی نایلونی استرچ