09134254355

چاپ و بسته‌بندی ساشه

چاپ سلفون و بسته بندی ساشه

ساشه چاپی از متنوع‌ترین انواع ‌بسته‌بندی محصولات است که در صنعت ‌بسته‌بندی شناخته شده و استفاده می‌شود. اما ابتدا باید بدانیم ساشه چیست و چگونه به کار می‌آید. در ادامه به تفصیل این روش را بررسی کرده‌ایم. 

ساشه چیست؟

ساشه به بسته‌بندی‌های کوچک یک‌بارمصرف گفته ‌‌می‌شود که حاوی انواع مواد مایع، پودری شکل و گرانولی است. مهمولاً درون ساشه‌ها، حجم کمی از مواد مورد نیاز در وزن‌های بین ۳ گرم تا ۵۰ گرم در شرایط بهداشتی ریخته می‌شود.

بسته‌بندی ساشه بسته‌بندی ساشه

تولید و چاپ ساشه نیز به نوعی از ‌بسته‌بندی گفته ‌‌می‌شود که بیشترین کاربرد آن در صنایع دارویی و غذایی است. ساشه بسته‌ای یک‌بارمصرف است و مانند کیسه نسکافه و یا سس که معمولا حجم کمی از مواد موردنیاز را در خود جای می‌دهد. ساشه در صنایع بهداشتی و آرایشی نیز همچون شامپو جهت تست توسط مشتری، کاربرد دارد.

خرید ساشه چاپی

جهت سفارش چاپ انواع ساشه و خرید ساشه بسته‌بندی در انواع مختلف، از طریق روش هایزیر با کارشناسان چاووش چاپ در تماس باشید.

مزایای ‌بسته‌بندی ساشه‌ای چیست؟

از مهم‌ترین مزایای ‌بسته‌بندی ساشه‌ای می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یک‌بار مصرف بودن
  • بسته‌بندی راحت برای افراد
  • آسان باز شو
  • حجم و وزن کم
  • ظاهرزیبا و تمیز
  • قابل استفاده برای محصولات مایع و جامد
  • بهداشتی و مقاوم در برابر رطوبت و آلودگی
  • مقرون به صرفه در چاپ و تولید

موارد کاربرد ساشه

امروزه ساشه به یکی از پرکاربردترین انواع ‌بسته‌بندی در صنایع مختلف تبدیل شده است. موارد پرکاربرد ساشه عبارتنداز:

ساشه غذایی:

بسیاری از مواد غذایی بعد از خارج شدن از بسته بندی، در یک وعده استفاده نمی‌شوند. از سوی دیگر، این مواد به علت باز شدن ‌بسته‌بندی به سرعت تازگی خود را از دست می‌دهند و خراب می‌شوند.

همین مسئله باعث شده تا بسیاری از افراد محصولات غذایی ساشه‌دار را انتخاب کنند. ساشه‌های غذایی به شکل تک نفره ‌بسته‌بندی می‌شوند و حجم مناسبی برای استفاده در یک وعده دارند. ساشه سس، قهوه فوری، نسکافه، سوپ آماده، انواع چاشنی و… از نمونه های کاربرد ساشه‌ها در صنایع غذایی هستند.

ساشه غذایی

ساشه دارویی:

مهم ترین مزیت ساشه‌های دارویی آن است که دوز دارو برای هر بار مصرف را مشخص می کنند. کاربردهای ساشه در صنایع دارویی معمولاً ‌بسته‌بندی داروهای گیاهی، پودرها و مکمل هاست.

چاپ ساشه دارویی
  چاپ ساشه دارویی

ساشه‌های آرایشی و بهداشتی:

ساشه های آرایشی بهداشتی شامل مواردی از قبیل، لاک پاک کن، پنبه الکلی، رنگ مو، شامپو، پودر دکلره، پودر موبر، دستمال مرطوب و… می شوند. این موارد به دلیل وزن و حجم کم به آسانی در محیط‌های بیرون از منزل قابل استفاده هستند. همچنین از ساشه آرایشی و بهداشتی به عنوان تستر محصول نیز استفاده می شود.

ساشه کشاورزی:

بعضی محصولات کشاورزی مثل سموم و آفت کش‌ها به شکل طبیعی واکنش پذیر و سمی هستند؛ به همین دلیل، داشتن ‌بسته‌بندی مناسب که آن را از هر گونه نشت پذیری یا ورود هوا و رطوبت در امان نگه دارد بسیار مهم است. ساشه‌ها به علت نوع تولید چندلایه‌ای که دارند؛ محتوای داخل خود را از هر گونه نفوذ یا نشت در امان نگه می دارند.

چاپ ساشه کشاورزی
  چاپ ساشه کشاورزی

یکی از مهم‌ترین کاربردهای ساشه در کشور، در بخش کشاورزی است. لفاف ساشه یک محصول بسیار ایده‌آل برای مراقبت و نگهداری از مواد و محصولات کشاورزی در مقابل هر گونه عامل خارجی آسیب‌زاست. این نوع بسته‌بندی می‌تواند برای پک کردن انواع سم، کود، آفت کش و حتی محصولات کشاورزی مورد استفاده قرار بگیرد.

برای بسته‌بندی این مواد معمولا از ساشه با متالایز استفاده می‌کنند که سبب جلوگیری از ورود نور و بسیاری از عوامل خارجی به بسته می‌شود. این کیسه‌ها به صورت انعطاف‌پذیر طراحی شده و می‌توانند محصولاتی مثل خوراک دام، طیور و آبزیان را نیز محافظت کنند.

همچنین محصولاتی مثل کود و آفت کش باید در مقابل دما نیز مقاوم باشند و آسیب نبینند. باید تاکید کرد که این مواد، شیمیایی و معمولاً واکنش پذیر و سمی هستند که باید از نفوذ عوامل خارجی به آنها و یا نشت خود آنها  جلوگیری کرد. مقاومت در برابر رطوبت، اکسیژن و نور باعث می‌شود سموم و کودها برای مدت‌ها سالم بمانند.

انواع دستگاه ‌بسته‌بندی ساشه

– دستگاه ساشه مایعات قابل استفاده برای محصولات مایع، ژل و خمیری

– دستگاه ساشه پودری قابل استفاده برای پودرها و محصولات گرد و غباردار

– دستگاه ‌بسته‌بندی ساشه گرانولی قابل استفاده برای پودرهای بدون گرد و غبار مانند شکر و محصولات دانه‌ای مثل حبوبات.

دستگاه بسته‌بندی ساشه
  دستگاه بسته‌بندی ساشه

رایج‌ترین عرض‌های ساشه بسته بندی، ۲۳ و ۳۵ میلی متر است. عرض ۱۷ میلی متر کوچکترین دستگاه ‌بسته‌بندی ساشه‌ای است، و در سطح بین المللی به عنوان “ساشه شکر” نیز شناخته می‌شود. به دلیل قطر کم ساشهٔ عرض ۱۷ میلی متری، این مدل ساشه برای محصولات پودری نمی‌تواند استفاده شود و تنها برای محصولات گرانولی مانند شکر مناسب است.

بسته‌بندی ساشه مدادی چیست؟

بیشتر پودرهای قهوه توسط ساشه های مدادی ‌بسته‌بندی می شوند، همانطور که از نام این نوع نیز مشخص است در این نوع ‌بسته‌بندی عرض بسیار کم است اما طول زیاد بوده که باعث ‌‌می‌شود حالت استوانه‌ای شکل به خود بگیرد. این نوع ‌بسته‌بندی اصطلاحاً به صورت روده‌ای تولید شده و با دوخت از قسمت پایین دوخت به مشتری تحویل داده می شود. سپس پس از پر کردن آن در طرف دیگر عملیات دوخت حرارتی انجام می شود.

بسته‌بندی ساشه مایعات

در این نوع، مقاومت ‌بسته‌بندی مهم است زیرا برای مایعاتی همانند سس، آبلیمو، عسل و این دسته از موارد مورد استفاده قرار می گیرد.

بسته‌بندی ساشه ادویه پودری

رستوران‌ها معمولاًبرای ‌بسته‌بندی ادویه جات از ساشه های کاغذی استفاده می کنند که در ابعاد بسیار کوچک تولید می شوند.

چاپ ساشه سس
  چاپ ساشه سس

خط برش چیست؟

هر نوع ‌بسته‌بندی که به صورت ساشه‌ای از جنس سلفون تولید شود باید خط برش داشته باشد. یعنی همان نشانکی که بر روی ‌بسته‌بندی جهت راحتی در باز کردن تعبیه شده است. سلفون یا متالایز دارای مقاومت بالایی است و به سختی با دست پاره ‌‌می‌شود برای همین یک خط برش باید بر روی آنها وجود داشته باشد.

اهداف ‌بسته‌بندی ساشه

مهم‌ترین اهداف بسته‌بندی ساشه شامل موارد زیر است:

محافظت فیزیکی:

محافظت مواد داخل بسته دربرابر فشار و ضربه

لایه و مانع محافظتی:

محافظت در برابر گردوغبار

اطلاع رسانی:

درج چگونگی حمل و یا بازیافت بسته

دستگاه چاپ ساشه
  دستگاه چاپ ساشه

بازاریابی:

ترغیب خریدار برای خرید با استفاده از نقوش و طراحی مناسب بر روی آن

ایمنی:

سلامتی و حفظ

سهولت:

جابه‌جایی راحت محصول

همانطور که اشاره کردیم، ‌بسته‌بندی ساشه شناخته‌شده‌ترین نوع ‌بسته‌بندی است و بسیار پرکاربرد است. در این مقاله به انواع طراحی ساشه و کاربرد آنها پرداختیم تا بر اهمیت بالای این موضوع تاکیید کنیم. خرید مطمئن از جانب مشتریان و افزایش فروش از جانب فروشندگان محصولات، با کیفیت ‌بسته‌بندی به بالاترین حد خود خواهد رسید.

ساشه به بسته‌بندی‌های کوچک یک‌بارمصرف گفته ‌‌می‌شود که حاوی انواع مواد مایع، پودری شکل و گرانولی است. مهمولاً درون ساشه‌ها، حجم کمی از مواد مورد نیاز در وزن‌های بین ۳ گرم تا ۵۰ گرم در شرایط بهداشتی ریخته می‌شود.

 

پودر ساشه به یکی از انواع بسته‌بندی ساشه گفته می‌شود که معمولا برای ادویه، آویشن، نمک و انواع دارو و مکمل استفاده می‌شود.

جهت سفارش طراحی و تولید و انواع بسته‌بندی ساشه میتوانید با کارشناسان چاووش چاپ تماس گرفته و مشاوره تخصصی رایگان در مورد فرآیند سفارش ساشه دریافت نمایید.
تلفن: ۰۹۱۳۴۲۵۴۳۵۵

بسته بندی نایلونی استرچ