انواع بسته‌بندی محصول و ویژگی‌های هرکدام

بسته بندی محصول

فهرست مطالب

تصور کنید که توانسته‌اید محصولی با کیفیت بسیار مناسب را تولید کنید. در ذهن خود فکر می‌کنید که با وجود این محصول دیگر مردم به سراغ خرید محصولات مشابه نمی‌روند. اما بعد از دو ماه مشاهده می‌کنید که قضیه کاملاً برعکس است. وقتی که از مغازه‌هایی که محصول شما را می‌فروشند نظرسنجی کنید متوجه می‌شوید که رنگ و جنس بسته‌بندی محصول رقبایتان به‌قدری جذاب است که اصلاً در میان آن‌ها تولید شما دیده نمی‌شود. ما در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا به این مبحث بسیار مهم توجه کنید. با ما همراه باشید تا با انواع بسته‌بندی محصولات و ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها آشنا شوید.

بسته بندی محصولات
انواع بسته بندی محصول

چرا بسته‌ بندی محصولات مهم است؟

در جهان امروز یک محصول توسط هزاران تولیدکننده در بازار عرضه می‌شود. بااین‌وجود در بازار شاهد هستیم که مردم صرفاً به خرید از یک سری برندهای محدود دست می‌زنند. شاید در نگاه اول به نظر بیاید که تبلیغات گسترده و گران‌قیمت باعث شده تا برخی از برندها بتوانند نام و آوازه‌ای را کسب کنند. اما در واقعیت این چنین نیست.

بررسی‌ها نشان داده است که توجه به جزئیات مختلف سبب شده تا برخی برندها، تولیدکنندگان و فروشندگان بتوانند محصولات خود را به فروش برسانند. توجه به جزئیاتی که شاید در نظر بسیاری از تولیدکنندگان بی‌اهمیت جلوه کند. در واقع کیفیت محصول اگرچه عامل بسیار مهمی است اما باید در نظر گرفت که کیفیت محصول صرفاً مهم‌ترین عامل در نگه‌داری مشتریان به‌منظور خرید مجدد از محصول است.

بنابراین باید به یک سری از جزئیات توجه شود تا ابتدا مشتری ترغیب به خرید محصول شما گردد. یکی از همین جزئیات بسیار مهم  توجه به بسته بندی محصول است. در واقع همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم، اولین مسئله‌ای که مشتریان با آن مواجه می‌شوند بسته‌بندی خود محصول است. از همین رو توجه به نکاتی مانند جنس بسته‌بندی، نوع بسته‌بندی، طراحی روی بسته‌بندی و… بسیار حائز اهمیت است.

نکات مهم در بسته‌بندی محصول

پیش از پرداختن به انواع بسته‌بندی محصولات می‌خواهیم به یک سری نکات بپردازیم که می‌تواند برگ برنده شما در برابر سایر رقبایتان باشد.

خودتان را جای مشتری بگذارید!

ابتدای امر به‌عنوان یک مشتری به محصول خود نگاه کنید. ببینید که اگر جای یک مشتری بودید چه مسائلی در بسته‌بندی محصولات برایتان اهمیت داشت. اگر که این کار برایتان سخت است بهتر است از دوستان و آشنایان نزدیک خود مشورت بگیرید. با انجام این کار بعدها  نتایج درخشان آن را مشاهده می‌کنید.

جنس بسته‌بندی محصول

یکی از نکات حائز اهمیت برای بسیاری از مردم، کیفیت خوب بسته‌بندی محصولات است. در واقع بسیار مهم است که بسته‌بندی به‌گونه‌ای باشد که بتواند از محصول در برابر خطرات خارجی مانند افتادن، تغییرات دمایی، خیس شدن و… محافظت کند. توجه به جنس بسته‌بندی به‌خصوص در توزیع مواد غذایی اهمیت دوچندان دارد.

اگرچه این امر می‌تواند خرید بسته بندی محصول را برای شما افزایش دهد اما درنهایت موجب به‌دست‌آوردن رضایت مشتریانتان می‌شود. کسب رضایت مشتریان نیز می‌تواند موجب خرید مجدد آن‌ها از شما یا معرفی محصول به دوستان و آشنایانشان شود. البته که باید ذکر کرد که خود محصول بیشترین تأثیر را بر رضایت مشتریان دارد. بااین‌حال فراموش نکنید که توجه به همین نکات ساده است که می‌تواند منجر به افزایش فروش شود.

افزایش فروش تنها مزیت استفاده از یک بسته‌بندی باکیفیت نیست. در واقع محصولات بسته‌بندی‌شده ویژگی‌های مثبتی برای مشتری دارند که مجموع آن‌ها در نهایت می‌تواند آن‌ها را ترغیب به خرید  کند. از جمله مزایای استفاده از بسته‌بندی‌های باکیفیت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • افزایش طول عمر محصول
 • محافظت از محصول در برابر حوادث
 • تازه نگه‌داشتن محصول (این مزیت بیشتر مخصوص مواد غذایی است.)

پیشنهاد مطالعه: چاپ سلفون و بسته بندی حبوبات

اطلاعات مورد نیاز محصول

در بسیاری از محصولاتی که تولید می‌شود، نیاز به انتقال یک سری از اطلاعات محصول به مشتریان مشاهده می‌شود. نحوه مصرف محصول، اجزایی که محصول از آن‌ها ساخته شده، تاریخ تولید، تاریخ انقضا و… از جمله بخشی از اطلاعاتی است که نیاز است تا مشتریان راجع به آن‌ها بدانند.

از همین رو بسیار مهم است بسته‌بندی محصولات به شکلی باشد که تمامی اطلاعات موردنیاز با فونت مناسب و خوانا نوشته شده باشد. این مسئله برای بسیاری از مشتریان مهم است. به طور مثال می‌توان گفت  در موارد متعددی مشاهده شده که مشتریان به دلیل این که نتوانسته‌اند تاریخ انقضای محصول را پیدا کنند یا به شکلی واضح نوشته نشده، از خرید آن دست کشیده‌اند.

البته در طراحی بسته‌بندی محصول این مسئله نیز حائز اهمیت است که نباید اطلاعات به شکلی باشد که بیشتر فضای بسته‌بندی را احاطه کند. برخی از بسته‌های محصولات به‌قدری با نوشته‌های گوناگون احاطه شده‌اند که به صفحه آگهی‌های استخدامی روزنامه‌ها شبیه هستند.

در همین راستا به‌منظور جلوگیری از این اتفاق می‌توانید برخی از اطلاعات محصول که نیاز به توضیحات تکمیلی دارد اما نمی‌توان در  فضای بیرونی  چاپ شود را در داخل بسته‌بندی قرار دهید. این مدل از بسته‌بندی بیشتر در محصولات آرایشی و دارویی  دیده می‌شود.

فونت محصول

یکی از نکات حائز اهمیت، توجه به فونت محصول است. اندازه و نوع فونت باید دو ویژگی اساسی داشته باشد. اولین نکته این است که مخاطب به‌راحتی بتواند آن را بخواند. مسئله هم دیگر این است که نوع فونت  در نظر بیننده جذاب به نظر برسد. به همین منظور به طور مثال می‌توان نام برند یا محصول را با فونتی بزرگ‌تر، برجسته‌تر و رنگ‌بندی متفاوت نوشت. به این نکته نیز باید دقت کرد که  فونت به‌کاررفته با خود بسته‌بندی از یک طیف رنگی نباشند. این مسئله می‌تواند موجب سردرگمی مشتری در خواندن اطلاعات و در نهایت صرف‌نظرکردن آن از خرید شود.

رنگ و طرح بسته‌بندی محصول

رنگ بسته‌بندی محصول نیز از دیگر موارد مهم به‌حساب می‌آید. در واقع باید از رنگ‌های متنوع و جذاب استفاده کرد که بتواند نظر مشتریان را به خود جلب کند. رنگ و طرح بسته‌بندی یک محصول همانند ویترین یک مغازه است. در واقع شیک و زیبا نشان‌دادن یک فروشگاه در نهایت موجب می‌شود تا مشتریان زیادی جذب آن شوند. در مورد بسته بندی محصول نیز این امر صدق می‌کند. دررابطه‌با طراحی بسته‌بندی محصول نیز می‌توان گفت که هرچه قدر بتوانید از طرح‌های متنوع مانند خطوط صاف، منحنی، خمیده و…  استفاده کنید بهتر می‌توانید مشتریان را ترغیب به خرید کنید.

پیشنهاد مطالعه: ۹ نکته برای طراحی بهترین طرح نایلون چاپی

دسترسی آسان به محصول

برخی از محصولات ممکن است تمامی موارد گفته شده در بالا را رعایت کنند اما تنها به دلیل دسترسی سخت مشتری به خود محصول نتوانند رضایت او را به دست آورند. در واقع علاوه بر زیبایی، باید به نحوه دسترسی آسان مشتری به محصول نیز توجه کرد. طراحی آن نباید به شکلی باشد که مشتری را در باز کردن محصول به دردسر بیندازد.

اندازه بسته‌بندی محصول

اندازه بسته‌بندی از مهم‌ترین نکاتی است که باید توسط کسب‌وکارهای مختلف رعایت شود. اگر بسته‌بندی نسبت به خود محصول کوچک‌تر باشد می‌تواند آسیب‌هایی را به خود محصول وارد کند. در نتیجه تمامی زحمات شما در تولید به هدر می‌رود. بسته‌بندی‌های بزرگ‌تر از خود محصول نیز دارای معایب گوناگونی هستند.

بسته‌بندی‌های بزرگ‌تر را به جهت خالی نبودن فضای بسته‌بندی باید با موارد دیگری پر کرد. همین عامل موجب افزایش وزن محصول می‌شود. این امر نکته‌ای منفی برای مرسولات پستی است. زیرا با افزایش وزن محصول، هزینه پست نیز بالا می‌رود. افزایش قیمت می‌تواند موجب منصرف‌کردن مشتریان از خرید محصول شود.

علاوه بر موارد گفته شده، کوچک یا بزرگ‌بودن بسته‌بندی‌ها می‌تواند حس منفی را از محصول به مشتریان القا کند. فراموش نکنید که توجه به همین جزئیات است  که در نهایت می‌تواند سبب متمایزشدن محصولات شما از دیگر رقبا شود. در نتیجه باید به متناسب بودن اندازه بسته‌بندی انتخاب شده با اندازه خود محصول نهایت دقت را به خرج دهید.

درنظرگرفتن حمل‌ونقل کالا در بسته‌بندی

از دیگر فاکتورهایی که باید هنگام بسته‌بندی محصول در نظر گرفت مدل حمل‌ونقل کالا است. در واقع باید بر اساس جنس کالا و نوع حمل‌ونقل آن به‌صورت پستی یا غیر پستی بسته‌بندی خود را انتخاب کنید. به طور مثال می‌توان گفت که اگر کالای تولید شده از سوی شما سنگین است، بهتر است از بسته‌بندی‌های با کیفیتی استفاده کنید که بتواند وزن کالا را تحمل کند تا هنگام حمل‌ونقل آسیبی نبیند. شکننده بودن و ارزش محصول نیز از دیگر مسائلی است که باید در نظر گرفت. هرچه قدر کالا شکننده‌تر و باارزش‌تر باشد احتمال اینکه آسیب زیادی ببیند نیز وجود دارد. از همین رو با انتخاب یک بسته‌بندی مناسب می‌توانید از صدمه دیدن آن‌ها جلوگیری کنید.

داشتن خلاقیت در ایجاد بسته‌بندی محصول

شاید استفاده از برخی رنگ‌ها برای یک سری از محصولات تبدیل به یک عرف شده باشد. به طور مثال استفاده از برخی  نماد و رنگ صورتی در طراحی لوازم آرایشی تبدیل به مبحثی رایج در بسته‌بندی‌های آرایشی شده است. بااین‌حال اگر بتوانید با ایجاد نماد، طرح‌ها یا رنگ‌های خاص از این چرخه خارج شوید تا حد زیادی می‌توانید خودتان را از دیگر رقبا جدا کنید. این امر از یک جنبه حائز اهمیت است.

هنگامی که مشتری محصولات شما را در یک فروشگاه مشاهده می‌کند باتوجه‌به تفاوت‌های رنگ، نماد و طراحی محصول، به‌راحتی می‌تواند آن را از دیگر محصولات مشابه تمییز دهد. بدین ترتیب خلاقیت ایجاد شده در بسته‌بندی می‌تواند سبب دیده‌شدن شما بشود. البته نباید فراموش کرد که این امر به‌گونه‌ای صورت بگیرد که محصول به شکلی عجیب و غیرمعمول دیده نشود.

انواع بسته بندی محصولات
لوازم بسته بندی محصولات

اهمیت بسته‌بندی محصول

به‌طورکلی فارغ از مزایای تبلیغاتی استفاده از بسته‌بندی‌های محصول، مزیت‌های دیگری نیز وجود دارد. در واقع از مهم‌ترین مزیت‌های استفاده از بسته‌بندی‌های مختلف می‌توان به محافظت از محصول در برابر انواع خطرات طبیعی و غیرطبیعی اشاره کرد. همچنین می‌توان اشاره کرد که استفاده از  بسته‌بندی‌های مناسب می‌تواند طول عمر محصول را افزایش دهد.

از دیگر موارد می‌توان به تأثیر مثبت در جلب نظر مخاطبین به جهت فروش محصولات و حفظ محیط‌زیست اشاره کرد. جالب است بدانید که برای بسته‌بندی محصولات، در کشورهای پیشرفته دوره‌ها و کلاس‌های گوناگونی برگزار می‌شود. زیرا همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم، بسته‌بندی مناسب می‌تواند تأثیر به سزایی بر فروش آن داشته باشد. از همین رو دوره‌های تخصصی در این زمینه برگزار می‌شود و متخصصین فارغ‌التحصیل صرفاً بر روی این موضوع کار می‌کنند.

انواع بسته‌بندی محصول

حال که با ویژگی‌های یک بسته‌بندی خوب  آشنا شدیم وقت آن رسیده که انواع بسته‌بندی محصولات، ویژگی‌های هرکدام و لوازم بسته‌بندی محصولات  را نیز بشناسیم.

بسته‌بندی فلزی

بسته‌بندی‌های فلزی معمولاً به سه شکل آلومینیومی، استیل و جنس فلز در بازار موجود هستند. فلزات به‌واسطه ساختار خود به‌عنوان یک نگهدارنده مناسب محصول شناخته می‌شود. از همین رو  عموماً در بسته بندی مواد غذایی مانند کنسرو کردن محصولات مناسب هستند. بسته‌بندی‌های استیل یا فولادی از موادی مانند قلع یا کروم تشکیل شده‌اند که در داخل آن‌ها نیز آلومینیوم به‌کاررفته است.

بسته‌بندی‌های آلومینیومی وزنی سبک‌تر از همتایان استیل خود دارند. جنس آلومینیوم برای بسته‌بندی از یک‌جهت قابل‌توجه است. این مدل از بسته‌بندی به دلیل ساختار اولیه خود در برابر ورود اکسیژن و نور به داخل بسته نفوذناپذیر است. از همین رو برای محصولاتی که نباید در برابر نور خورشید قرار بگیرند بسیار مناسب تلقی می‌شود.قابل‌بازیافت بودن و چاپ‌پذیری بالا نیز از دیگر مزیت‌های بسته‌بندی فلزی به شمار می‌رود. البته باید ذکر کرد که بسته‌بندی‌های فلزی عاری از اشکال نیستند. به طور مثال می‌توان گفت که این مدل از بسته‌بندی‌ها جزء بسته‌بندی‌های گران‌قیمت به‌حساب می‌آیند.

بسته‌بندی‌های فلزی دارای انواع گوناگونی است. بسته‌بندی  فلزی قوطی‌های رنگی به جهت نگه‌داری انواع مختلف رنگ‌ها استفاده می‌شود. آئروسل‌ها نیز در جهت بسته بندی محصولی مانند اسپری رنگ و خوش‌بوکننده هوا کاربرد دارد. در مجموع از بسته‌بندی‌های فلزی در جهت نگه‌داری محصولاتی مانند  روغن‌های جامد، کپسول‌های سوخت، اسپری‌های خوش‌بوکننده، روغن ماشین‌آلات و انواع کنسروها استفاده می‌شود.

فویل‌های آلومینیومی نیز از انواع بسته‌های بندی‌های آلومینیومی به‌حساب می‌آیند. این مدل از بسته‌بندی بسیار پرکاربرد در محصولات غذایی به‌ویژه در بسته‌بندی شکلات‌ها و ساندویچ‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. البته محصولات غذایی تنها صنعت قابل‌استفاده از فویل‌های آلومینیومی نیستند. در واقع صنایع دیگری مانند صنعت دارو، صنایع‌دستی و صنعت خودروسازی نیز از این مدل بسته‌بندی استفاده می‌کنند. حساسیت در برابر دما و تغییر شکل‌دادن آن از جمله معایب استفاده از بسته‌بندی‌های آلومینیومی است.

بسته بندی محصولات فلزی
بسته بندی فلزی

قوطی‌های حلبی و فلزی

قوطی‌های حلبی و فلزی از انواع بسته‌بندی‌های فلزی محسوب می‌شوند که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص خود هستند. اگرچه در نگاه اول قوطی‌های فلزی، آلومینیومی و حلبی بسته‌بندی‌های چندان زیبایی به نظر نمی‌رسند اما با اضافه‌کردن طراحی‌ها و لیبل‌های خاص به آن‌ها می‌توان زیبایی منحصربه‌فردی را به آن‌ها بخشید.

در واقع برخی از قوطی‌ها و بسته‌بندی‌های فلزی را با خلاقیت‌های خاص تبدیل به بسته‌بندی‌هایی زیبا می‌کنند. از همین رو به آن‌ها بسته‌بندی فلزی فانتزی می‌گویند. از بسته‌بندی‌های فلزی فانتزی در جهت در فروش محصولاتی مانند اسباب‌بازی‌ها، برخی از شکلات‌ها و… استفاده می‌شود.

وزن سبک، دوام بالا، مقاومت در برابر عوامل محیطی، قابلیت ضدعفونی‌کننده، امکان حمل‌ونقل کالاهای سنگین  و ایمنی بالا از جمله مزیت‌های قوطی‌ها جهت استفاده در بسته‌بندی محصولات است. در ساخت قوطی‌ها از فولاد، آلومینیوم، آهن، قلع، سرب، نیکل و روی استفاده می‌شود. ایجاد خوردگی نیز از معایب قوطی‌های فلزی است. خوردگی ایجاد شده در قوطی‌ها می‌توان منجر به تغییر رنگ خود محصول نیز شود.

بااین‌حال امروزه شاهد استفاده گسترده‌ای از قوطی‌ها هستیم. در واقع از قوطی‌های بسته‌بندی برای کنسرو کردن انواع محصولات غذایی، بسته‌بندی انواع نوشیدنی‌ها، بسته‌بندی مواد  شیمیایی، مواد دارویی و… استفاده می‌شود. یکی دیگر از انواع قوطی‌هایی که در بسته‌بندی محصولات به کار می‌روند می‌توان به قوطی‌های کامپوزیت اشاره کرد.

قوطی‌های کامپوزیت از جمله قوطی‌هایی هستند که به سبب ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود در جهت بسته‌بندی برخی از محصولات غذایی به کار می‌روند. چیپس‌های سیب‌زمینی، آب‌نبات، میوه‌های خشک، پودر شیر، بیسکویت و… از جمله برخی  محصولات غذایی هستند که در قوطی‌های کامپوزیتی در بازار عرضه می‌شوند. شایان‌ذکر است که بسته‌بندی‌های فلزی معمولاً گران‌تر از دیگر بسته‌بندی‌ها هستند.

بسته بندی محصولات فلزی و حلبی
قوطی های فلزی و حلبی

بسته‌بندی شیشه‌ای

بسته‌بندی‌های شیشه‌ای امروزه کمتر مورداستفاده قرار می‌گیرند. این نوع از بسته‌بندی به‌منظور این که نشکند باید به‌اندازه کافی ضخیم باشد. همچنین ضخامت آن‌ها نباید به شکلی باشد که مشتری هنگام حمل آن احساس سنگینی کند. احتمال ایجاد خش بر روی بسته‌بندی‌های شیشه‌ای از معایب آن‌ها به‌حساب می‌آید.شکننده بودن محصولاتی که از بسته‌بندی‌های شیشه‌ای استفاده می‌کنند موجب شده تا حمل‌ونقل آن‌ها نیز دشوارتر از دیگر بسته‌بندی‌ها باشد.

در واقع موارد گفته شده موجب می‌شود تا مردم کمتر رغبت به استفاده از مدل‌های شیشه‌ای داشته باشند. البته بسته‌بندی‌های شیشه‌ای دارای مزایای منحصربه‌فردی نیز هستند. از مزایای بسته‌بندی‌های شیشه‌ای می‌توان به قابلیت بازیافتی آن‌ها اشاره کرد.  دیگر ویژگی‌های مثبت بسته‌بندی‌های شیشه‌ای شامل موارد زیر است.

 • بدون بو
 • تغییرندادن شکل و مزه محصول
 • امکان دیدن محتویات داخل شیشه توسط مشتری
 • بهداشتی بودن

مزایای فوق باعث شده تا عموماً شرکت‌ها و کارخانه‌های سازنده مواد غذایی مانند آبلیمو، نوشابه و… به سراغ استفاده از بسته‌بندی‌های شیشه‌ای بروند.

بسته بندی شیشه ای محصولات
بسته بندی شیشه ای

بسته‌بندی کاغذی و کارتونی

بسته‌بندی‌های کاغذی در نگاه اول چندان مقاوم به نظر نمی‌رسند. در واقع باید گفت که این تصور تا حدی اشتباه است. زیرا هنگام ساخت بسته‌بندی‌های کاغذی، مواد افزودنی به جهت افزایش استحکام آن‌ها اضافه می‌شود. بدین ترتیب مقاومت آن‌ها در نگه‌داشتن محصولات بالا می‌رود.

البته این مواد افزودنی می‌تواند موجب ایجاد برخی از معایب دیگر شود. به طور مثال به جعبه‌های پیتزا به‌منظور گرم نگه‌داشتن و افزایش مقاومت، ماده‌ای مومی‌شکل  اضافه می‌شود. این ماده بعدها نحوه بازیافت جعبه‌های پیتزا را با مشکل مواجه می‌کند. بسته‌بندی‌های مقوایی دارای وزن کمی هستند. از همین رو وزن زیادی را به خود محصول وارد نمی‌کنند.

این امر در نهایت موجب افزایش طول عمر محصولات می‌شود. بسته‌بندی‌های کاغذی و مقوایی  امروزه در لایه‌ها و ضخامت‌های گوناگون تولید می‌شود. به طور مثال می‌توان به مقواهای دوجداره اشاره کرد که به لحاظ کیفیت بهتر از مقواهای معمولی هستند. از دیگر مزایای بسته‌بندی‌های مقوایی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • محکم‌بودن برای نگه‌داشتن کالاهای سنگین
 • اضافه‌نکردن وزن اضافی به کالا

موارد فوق موجب می‌شود تا کالاهای مقوایی برای بسته‌بندی کالاهایی که نیاز به ارسال از طریق پست دارند مناسب باشند. یکی از نکات مهم هنگام استفاده از بسته‌بندی‌های مقوایی، توجه به‌اندازه آن است. وقتی که یک محصول کوچک را با جعبه‌های مقوایی بزرگ ارسال می‌کنید نه‌تنها جذاب نیست بلکه می‌تواند ذهنیتی منفی از برند شما را در مخاطب ایجاد کند.

بنابراین بسیار مهم است که جعبه مقوایی را در اندازه مناسب کالا تهیه کنید. علاوه بر مسئله زیبایی شاختی، مزیت دیگر استفاده از جعبه‌های مقوایی، کاهش هزینه‌های اولیه است. در واقع انتخاب جعبه‌های مقوایی بزرگ تنها هزینه شما را هنگام پست محصول بیشتر می‌کند. بسته‌بندی‌های کاغذی دارای انواع گوناگون هستند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

بسته بندی کاغذهای روغنی

بسته‌بندی‌های کاغذی خود به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند. به طور مثال می‌توان به بسته‌بندی محصولات با کاغذهای روغنی اشاره کرد. از کاغذهای روغنی در صنایع مختلف مانند خودروسازی، محصولات غذایی به‌خصوص در صنعت شیرینی‌پزی، ابزارآلات و… استفاده می‌شود.

در هر کدام از موارد ذکر شده نیز به یک دلیل خاصی از کاغذهای روغنی به جهت بسته‌بندی استفاده می‌شود. به طور مثال خاصیت عدم زنگ‌زدگی کاغذهای روغنی باعث می‌شود تا در بسته‌بندی اولیه ابزارآلات از آن استفاده کنند. همچنین عدم چسبندگی کاغذهای روغنی و گرفتن روغن‌های شیرینی موجب استفاده از آن در این عرصه شده است.

بسته‌بندی‌های پاکتی

یکی دیگر از انواع بسته‌بندی‌هایی که در این دسته قرار می‌گیرد می‌توان به پاکت‌ها اشاره کرد. از پاکت‌ها در جهت بسته‌بندی محصولاتی با وزن سبک استفاده می‌شود. در واقع پاکت‌ها از جمله انواع بسته‌بندی‌های کاغذی به‌حساب می‌آیند که بیشتر در جهت نگه‌داشتن مواد غذایی و تنقلات از آن استفاده می‌شود.

به طور مثال می‌توان به خشکبارها اشاره کرد. پاکت‌ها به‌عنوان نایلون بسته‌بندی خشکبار دارای ویژگی‌ها و مزیت‌های مثبتی هستند. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به حساسیت بالا در برابر رطوبت و حشرات، عدم نفوذ نور و هوا به خشکبارها، افزایش طول عمر خشکبارها و… اشاره کرد.

پاکت‌ها خود دارای انواع گوناگونی مانند پاکت‌های پد حبابی هستند. پاکت‌های پد حبابی بیشتر در جهت بسته‌بندی محصولاتی مانند جواهرات  و لوح فشرده به کار می‌رود. از مهم‌ترین مزیت‌های پاکت پد حبابی می‌توان به حفاظت بهتر محصولات قرار داده شده در آن‌ها اشاره کرد. شایان‌ذکر است که قابل‌بازیافت بودن نیز از دیگر مزیت‌های پاکت‌ها  محسوب می‌شود.

بسته بندی پاکتی
بسته بندی کاغذی

بسته‌بندی هارد باکس

یکی دیگر از انواع بسته‌بندی هارد باکس است که آن را از مقوای سخت یا فلزی می‌سازند. برخی از مزیت‌های منحصر به فر هارد باکس موجب شده تا افراد به استفاده از این مدل بسته‌بندی تمایل پیدا کنند. از جمله این مزیت‌ها می‌توان ایمنی بسیار بالا و ظاهر لوکس اشاره کرد. از همین رو از هارد باکس‌ها در صنایعی مانند محصولات غذایی، صنعت الکترونیک، فناوری و… استفاده می‌کنند.

بسته‌بندی تترا

بسته‌بندی‌های تترا که در اصطلاح با عنوان تتراپک شناخته می‌شود یکی از مدل‌های بسته‌بندی هستند که بیشتر برای نگهداری انواع نوشیدنی‌ها به‌ویژه شیر و آبمیوه‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.نام دیگر آن بسته‌بندی آسپتیک است. در اصل بسته‌بندی‌های تترا از پاکت و کاغذ تشکیل شده و به‌نوعی مدلی از بسته‌بندی‌های کاغذی به‌حساب می‌آیند.

بسته‌بندی‌های چهاروجهی و هشت‌وجهی از عمده‌ترین نوع بسته‌بندی‌های تترا محسوب می‌شود. بسته‌بندی‌های تترا یک تفاوت عمده با بسته‌بندی‌های کنسرو شده دارند. در واقع پاکت‌های تترا پیش از ریختن نوشیدنی‌ها در آن‌ها استریل و پاکیزه می‌شوند. این در حالی است که محصولات با بسته‌بندی کنسرو شده پس از آن که مواد غذایی در آن‌ها ریخته شدند استریل و پاک‌سازی در آن‌ها صورت می‌گیرد.

بسته بندی مخصوص نوشیدنی های پاکتی
بسته بندی تترا

بسته‌بندی پلاستیکی

بسته‌بندی‌های پلاستیکی دارای مزیت‌های گوناگونی هستند. از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • انعطاف‌پذیری با قابلیت کشسانی
 • داشتن وزن کم
 • مقاوم در برابر خراب‌شدن
 • ضد رطوبت

در کنار مزایای ذکر شده مانند هر نوع بسته‌بندی دیگر پلاستیک‌ها نیز دارای معایب منحصربه‌فرد خود هستند. به طور مثال می‌توان به این نکته اشاره کرد که بسته‌بندی‌های پلاستیکی به‌خوبی نمی‌توانند مانع از عبور نور خورشید شوند. پلاستیک‌ها به‌سختی قابل‌بازیافت هستند. مطابق با آمارها تنها 9 درصد پلاستیک‌های تولید شده قابل‌بازیافت هستند.

از همین رو می‌توانند مشکلات مختلفی را برای محیط‌زیست ایجاد کنند. همچنین در برابر گرمای بالا نیز مقاوم نیستند. از مهم‌ترین معایب بسته‌بندی‌های پلاستیکی نیز این است که امکان دارد که برخی از مواد پلاستیکی بر روی خود محصول اثر بگذارد. این مورد به‌ویژه در مواد غذایی بسیار حائز اهمیت است که صورت نگیرد. زیرا می‌تواند موجب بیماری در مشتریان شود.

جعبه جواهرات، محصولات آرایشی، محصولات پوشاک، برخی مواد غذایی  و… از مناسب‌ترین محصولات برای استفاده از بسته‌بندی پلاستیکی هستند. در بسته‌بندی‌های پلاستیکی از عایق‌های گوناگونی مانند پلی کلرید، پلی‌اتیلن، پلی‌پروپیلن و… استفاده می‌کنند.

بسته‌بندی‌های پلاستیکی دارای انواع متنوعی هستند. از جمله آن‌ها می‌توان به ترموست‌ها اشاره کرد. ترموست‌ها مقاومت بالایی در برابر چربی‌ها و روغن‌ها دارند. به همین دلیل از آن‌ها در بسته‌بندی محصولاتی مانند آب‌های آشامیدنی و برخی محصولات بهداشتی و دارویی استفاده می‌کنند.

بسته بندی محصولات
بسته بندی پلاستیکی

بسته‌بندی لمینت

یکی از نوظهورترین مدل‌های بسته‌بندی را با نام بسته‌بندی لمینت می‌شناسند. بسته‌بندی‌های لمینت امروزه  در صنایعی مانند خودروسازی، لوازم بهداشتی و لوازم‌خانگی استفاده می‌شود. در این روش یک ورق مقوای توپر را با چاپ افست بر روی محصولات می‌پوشانند. در واقع چنین کاری منجر به محافظت بیشتر از محصولات می‌شود. استفاده از این مدل بسته‌بندی نیاز به یک سری دستگاه‌های مخصوص مانند شیتر، لبچسب و دایکات دارد.

بسته محصولات لمینت
بسته بندی لمینت

بسته‌بندی وکیوم

بسته‌بندی وکیوم از پرکاربردترین مدل‌ها به‌حساب می‌آید. بسته‌بندی‌های وکیوم از جمله بسته‌بندی‌های شفاف به‌حساب می‌آیند که طی آن مشتریان می‌توانند محصول موردنظر را تماشا کنند. محافظت از محصول در برابر گردوغبار و انعطاف‌پذیربودن آن از جمله مهم‌ترین مزیت‌های بسته‌بندی وکیوم محسوب می‌شود.

انعطاف‌پذیربودن بسته‌بندی‌های وکیوم بدین معناست که می‌توان این مدل از بسته‌بندی‌ها را به هر شکل دلخواهی درآورد. در واقع بر اساس شکل محصول می‌توان بسته‌بندی‌های وکیوم را شکل داد. از بسته‌بندی وکیوم نیز در صنایع و کسب‌وکارهای گوناگون مانند ابزارآلات، لوازم آرایشی_بهداشتی، لوازم الکترونیکی، اسباب‌بازی، تولید ظروف یک‌بارمصرف، بسته‌بندی مواد غذایی، بسته‌بندی قطعات پلاستیکی، بسته‌بندی گلدان‌های کوچک، سینی‌های نشا و… استفاده کرد.

بر اساس هر کدام از محصولات ذکر شده، انواع گوناگونی از بسته‌بندی‌های وکیوم وجود دارد. وکیوم جوش هایفرکانس، وکیوم بلیستر، وکیوم کارتی کشویی، وکیوم لولایی یا صدفی، وکیوم استندی، وکیوم استندی داخل جعبه‌ای، وکیوم اسکین و وکیوم فرمینگ چاپی از جمله انواع گوناگون این مدل از بسته‌بندی‌ها به‌حساب می‌آید.

هر کدام از موارد گفته شده دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. به طور مثال می‌توان گفت که وکیوم اسکین از کم‌هزینه‌ترین مدل‌ها محسوب می‌شود. برای بسته‌بندی اسباب‌بازی‌ها از وکیوم‌های فرمینگ چاپی استفاده می‌کنند. وکیوم‌های لولایی به‌عنوان یکی از انواع بسته‌بندی خشکبار به‌حساب می‌آید. محافظت از محصولات متنوع خشکبار به‌صورت طولانی‌مدت موجب شده تا از آن در جهت بسته‌بندی بهره ببرند. در واقع همچنین از وکیوم‌های استندی به‌منظور بسته‌بندی شیرینی و شکلات استفاده می‌کنند.

بسته بندی های وکیوم
بسته بندی وکیوم

بسته‌بندی تیوب

یکی دیگر از محصولاتی که به جهت بسته‌بندی استفاده می‌شود نیز تیوب‌های لمینت هستند. تیوب‌ها از جمله محصولاتی هستند که به جهت بسته‌بندی محصولات خمیری و نیمه‌مایع از آن‌ها استفاده می‌کنند. به طور مثال می‌توان به پمادها اشاره کرد. در واقع پمادها، برخی از محصولات آرایشی که به شکل خمیر مانند تولید می‌شوند و برخی از محصولات غذایی را با تیوب‌های لمینت  بسته‌بندی می‌کنند.

یکی از مزیت‌های مهم استفاده از تیوب‌ها،  مقاومت بالای آن‌ها در برابر حرارت است. محافظت از محصول در برابر اشعه ماورای‌بنفش نیز از دیگر مزایای تیوب‌ها محسوب می‌شود. به‌طورکلی بسته‌بندی‌های تیوب به دودسته تیوب‌های آلومینیومی و پلاستیکی تقسیم می‌شوند. از جمله مشهورترین محصولاتی که از تیوب‌ها در بسته‌بندی خود استفاده می‌کنند می‌توان به خمیردندان، محصولات آرایشی مختلف، سس‌های خردل و کچاپ، شامپوهای بدن و… اشاره کرد.

بسته بندی محصول تیوب
بسته بندی تیوب

بسته‌بندی بافتنی

بسته‌بندی‌های بافتنی و منسوج بیشتر در بسته‌بندی قطعات اتومبیل استفاده می‌شود. همچنین برخی مواقع از بسته‌بندی‌های بافتنی در جهت نگه‌داری محصولات و مواد خطرناک مانند اسلحه نیز به کار می‌رود. البته استفاده بیشتر از بسته‌بندی‌های بافتنی توسط کسب‌وکارهایی صورت می‌گیرد که محصولات هنری را تولید می‌کنند.

بسته‌بندی چوبی

از چوب نیز در بسیاری از بسته‌بندی‌ها استفاده می‌شود. استفاده از چوب  برای بسته‌بندی محصولات گران‌قیمت امروزه بسیار افزایش‌یافته است. امکان تعمیر چوب در صورت آسیب‌دیدن، مقاومت در برابر ضربه، قابل‌تجدید پذیر بودن و داشتن ظاهر زیبا از جمله مزیت‌های استفاده از بسته‌بندی‌های چوبی است. گران‌بودن بسته‌بندی‌های چوبی و آسیب‌پذیری زیاد در برابر حشرات نیز از جمله معایب آن محسوب می‌شود.

بسته بندی چوبی محصولات
بسته بندی محصولات چوبی

بسته‌بندی نایلونی

بسته‌بندی‌های نایلونی که با چاپ نایلون انجام می‌شود از جمله پرطرف‌دارترین مدل‌های بسته‌بندی به‌حساب می‌آیند. از همین رو امروزه در بازار شاهد انواع بسته‌بندی نایلونی هستیم. هر کدام از انواع مختلف دارای مزیت‌های منحصربه‌فرد خود هستند. محافظت از محصولات در برابر مواد شیمیایی و اشعه uv، تحمل بالا در حمل محصولات سنگین، قیمت مناسب و… از جمله ویژگی‌های مثبت بسته‌بندی‌های نایلونی است. از جمله انواع بسته‌بندی‌های نایلونی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • نایلون بسته‌بندی استرچ پالت بند
 • نایلون بسته‌بندی شیرینگ
 • استرچ مواد غذایی
 • سلفون ترس
 • نایلون بسته‌بندی علوفه
 • نایلون بسته‌بندی حباب‌دار
 • نایلون بسته‌بندی خیاری

بسته‌بندی استرچ پالت بند

از نایلون‌های استرچ پالت بند جهت بسته‌بندی اقلام و محصولات بزرگ استفاده می‌شود. در واقع ابعاد بزرگ این مدل از نایلون‌ها برای بسته‌بندی چنین اقلامی مانند مبلمان به کار می‌رود. ویژگی ساختاری چنین نایلون‌هایی به‌گونه‌ای است که مانع از نشستن گردوخاک بر روی محصول می‌شود. نایلون‌های استرچ را به‌عنوان پلاستیک بسته‌بندی ضخیم نیز می‌شناسند.

بسته بندی نایلونی استرچ
بسته بندی استرچ پالت دار

بسته‌بندی نایلون شیرینگ

نایلون‌های شیرینگ در انواع گوناگونی همانند شیرینگ‌های تک‌لایه و چندلایه تولید می‌شوند. یکی از مهم‌ترین خاصیت‌های نایلون‌های شیرینگ، چاپ پذیر بودن آن‌ها است. بدین ترتیب می‌توان به لحاظ تبلیغاتی بر روی آن‌ها مانور زیادی داد. همین عامل موجب شده تا به یکی از پرتقاضاترین نایلون‌ها شناخته شود. در نتیجه نایلون‌های شیرینگ را در دسته نایلون بسته‌بندی طرح‌دار می‌شناسند. در بسته‌بندی نوشابه‌ها  در اکثر اوقات از نایلون‌های شیرینگ استفاده می‌شود.

استرچ مواد غذایی

استرچ‌های مواد غذایی نیز دارای انواع گوناگونی هستند. در واقع امروزه ما استرچ‌های مواد غذایی را با عنوان سلفون می‌شناسیم. نکته حائز اهمیت درباره استرچ‌های مواد غذایی، باکیفیت بودن آن‌ها است. در واقع جنس استرچ‌ها باید به‌گونه‌ای باشد که در وهله اول به خود مواد غذایی آسیب نزند. زیرا آن‌ها در تماس مستقیم با مواد غذایی هستند.

بدین ترتیب نباید ساختار آن‌ها به شکلی باشد که بخواهد در اثر تماس مستقیم، مواد شیمیایی را به مواد غذایی منتقل کند. مسئله مهم بعدی این است که استرچ‌ها باید به‌گونه‌ای انتخاب شوند که در برابر عوامل محیطی مانند نور خورشید، اشعه ماورای‌بنفش و… بتوانند از مواد غذایی محافظت کنند.

سلفون‌ها معمولاً در دسته بسته‌بندی پلاستیکی شفاف قرار می‌گیرند تا مشتریان بتوانند مواد غذایی داخل سلفون را تماشا کنند. این مسئله از جمله ویژگی‌های استرچ‌ها به‌حساب می‌آید. استحکام بالا و قدرت کشسانی نیز دیگر مزیت‌های استرچ‌ها به شمار می‌رود.

بسته بندی سلفونی مواد غذایی
استرچ مواد غذایی

سلفون ترس

سلفون‌های ترس که به صورت چاپ سلفون تولید می‌شوند نیز از نوع بسته‌بندی پلاستیکی شفاف  به‌حساب می‌آید که دارای انواع مختلفی است. هر کدام از آن‌ها دارای ویژگی‌های مخصوصی هستند. همین ویژگی‌ها نیز موجب شده تا برای بسته‌بندی یک سری از محصولات خاص مناسب باشند. به طور مثال می‌توان به سلفون ترس‌های OPP اشاره کرد. این مدل از سلفون ترس‌ها دارای شفافیت زیاد و مقاومت کمتر در تحمل وزن اجناس هستند.

از همین رو از آن‌ها در جهت بسته‌بندی اقلامی مانند بشقاب‌های یک‌بارمصرف، لیوان‌های یک‌بارمصرف و دیگر ظروف و تزیینات یک‌بارمصرف استفاده می‌شود. نوع دیگری از سلفون‌های ترس با عنوان سلفون CPP شناخته می‌شوند. این مدل از سلفون‌های ترس به سبب داشتن ویژگی‌هایی همچون قال انعطاف‌پذیربودن در بسته‌بندی اکثر مواد غذایی به کار می‌رود. از جمله این مواد غذایی می‌توان به مواردی مانند پفک، چیپس، ماکارونی، شکلات، بیسکویت و دیگر تنقلات اشاره کرد.

شایان‌ذکر است که سلفون‌های ترس به جهت ویژگی‌های مثبت ذکر شده از انواع بسته‌بندی خشکبار به‌حساب می‌آیند. در واقع مواردی مانند محافظت از خشکبار در برابر نور خورشید و تغییرات آب‌وهوایی، مقاوم در برابر پارگی  و غیرقابل‌نفوذ در برابر ورود آلودگی‌ها موجب شده تا از سلفون‌های ترس به‌عنوان نایلون بسته‌بندی خشکبار استفاده شود. لازم به ذکر است که می‌توان انواع طرح‌های تبلیغاتی را نیز بر روی سلفون‌های ترس ایجاد کرد. از همین رو سلفون‌های ترس از جمله نایلون‌های بسته‌بندی طرح‌دار به‌حساب می‌آیند.

نایلون بسته‌بندی علوفه

همان‌طور که از نام این مدل از نایلون پیداست به جهت بسته‌بندی محصولات کشاورزی استفاده می‌شود. ساختار نایلون‌های بسته‌بندی علوفه به شکلی است که مزایای فراوانی جهت نگه‌داشتن علوفه دارد. از جمله این مزایا می‌توان به تازه ماندن علوفه، محافظت از علوفه در برابر نور خورشید، غیرقابل‌نفوذ در برابر گردوغبار و مقاوم در برابر تغییرات آب‌وهوایی اشاره کرد.

نایلون بسته‌بندی حباب‌دار

برخی از بسته‌بندی‌های پلاستیکی نیز برای محافظت از محصولات بسیار پرکاربرد دارد. در همین زمینه  می‌توان به نایلون‌های بسته‌بندی حباب‌دار اشاره کرد. در واقع بالشتک‌های حباب‌دار همانند یک ضربه‌گیر عمل کرده و بدین ترتیب از محصولات ظریف محافظت می‌کنند. از همین رو در اکثر اوقات به‌منظور بسته‌بندی محصولات شکستنی و الکترونیکی از آن‌ها استفاده می‌شود. فوم‌های پیچی نیز کارکردی همانند نایلون‌های حباب‌دار دارد. در واقع از فوم‌های پیچی نیز برای عایق‌بندی محصولات استفاده می‌کنند. فوم‌های پیچی را بیشتر در داخل بسته‌بندی‌ها به کار می‌برند. البته در مقایسه با نایلون‌های حباب‌دار می‌توان گفت که فوم‌های پیچی قابل‌بازیافت نیستند.

بسته بندی های نایلونی حباب دار
بسته بندی حباب دار

نایلون بسته‌بندی خیاری

نایلون‌های بسته‌بندی خیاری از نوع پلاستیک بسته‌بندی شفاف و ضخیم به‌حساب می‌آیند که بیشتر در جهت نگه‌داری میوه‌ها از آن‌ها استفاده می‌شود. از همین رو امروزه از این مدل نایلون در بسیاری از میوه‌فروشی‌ها استفاده می‌شود. البته برخی مواد  غذایی و تنقلاتی را نیز می‌توان با نایلون‌های خیاری بسته‌بندی کرد. به طور مثال می‌توان گفت که از نایلون‌های خیاری در جهت بسته‌بندی عمده انواع آجیل و خشکبار نیز استفاده کرد.

خرید بسته بندی محصولات

جهت خرید و سفارش طراحی و چاپ انواع بسته بندی محصولات می‌توانید با کارشناسان چاوش چاپ تماس بگیرید. چاوش چاپ یکی از بزرگترین تولیدکنندگان انواع بسته‌بندی‌های مختلف مواد غذایی و سایر انواع بسته‌بندی در کشور بوده و آماده دریافت سفارشات شما با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت می‌باشد. ما کیفیت را در کنار سرعت تضمین میکنیم.

هزینه بسته‌بندی محصول

در تعیین تعرفه طراحی بسته‌بندی محصولات موارد بسیار متعددی تأثیرگذار است. یکی از موارد مؤثر در تعیین قیمت نهایی را می‌توان به  تفاوت محصولات اشاره کرد. در واقع برخی از محصولات ممکن است با دستگاه‌های مخصوص به خود بسته‌بندی شوند. به طور مثال می‌توان به دستگاه بسته‌بندی محصولات کشاورزی اشاره کرد. علاوه بر این مورد می‌توان به نکات مؤثر زیر نیز اشاره کرد.

 • نوع بسته‌بندی محصول
 • خدمات بسته‌بندی محصول شامل اضافه‌کردن مواد افزودنی به ساختار اولیه بسته‌بندی جهت استحکام بیشتر
 • جنس بسته‌بندی محصول
 • و…

هرکدام از مواد فوق دارای فاکتورهای متنوعی هستند. در نهایت با تماس با چاووش چاپ و تعیین دقیق سفارش خود می‌توانید از قیمت نهایی محصولات باخبر شوید.

سخن پایانی

بسته‌بندی محصولات یکی از فاکتورهای بسیار اساسی است که می‌تواند مشتریان را در خرید محصول ترغیب کند. از همین رو رعایت برخی از ویژگی‌ها مانند نوع طراحی، جنس بسته‌بندی محصول، اطلاعات درج شده، رنگ محصول و… می‌تواند موجب خلق یک بسته‌بندی مناسب شود. امروزه انواع بسته‌بندی محصولات  مانند بسته‌بندی شیشه‌ای، آلومینیومی، پلاستیکی، فلزی، کاغذی، کارتونی، نایلونی، لمینتی، بافتی، وکیوم، چوبی تیوب و تترا وجود دارد که هرکدام برای یک سری از محصولات مناسب هستند. هر کدام از موارد ذکر شده نیز دارای انواع مختلفی هستند در نهایت باید اشاره کرد که مواردی مانند جنس بسته‌بندی، نوع بسته‌بندی، تعداد سفارش شده و… بر قیمت بسته‌بندی محصولات تأثیرگذار است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *