چاپ نایلون و بسته بندی نان

چاپ نایلون نان

یکی از حوزه‌هایی که امروزه به‌شدت در آن از نایلون‌های گوناگون استفاده می‌شود، فروشگاه‌های عرضه‌کننده نان‌های فانتزی و نانوایی‌ها هستند. روزانه بسیاری از مردم به نان نیاز دارند و طبیعتاً به همان میزان، نیاز به نایلون و بسته‌بندی نان‌ها وجود دارد. از همین رو چاپ نایلون نان برای بسیاری از نانوایی‌ها و فروشگاه‌های این عرصه بسیار مهم است. در ادامه به مباحث مختلف مربوط به نایلون‌های نان از سری خدمات چاپ نایلون اشاره می‌کنیم. با ما همراه باشید.

چاپ نایلون نان
پلاستیک نان

انواع نایلون نان

امروزه شاهد تولید نایلون‌های گوناگونی هستیم. هر کدام از مدل‌ها بر اساس نوع کسب‌وکار افراد انتخاب می‌شوند. زیرا انواع مختلف نایلون‌ها دارای ویژگی‌های منحصربه‌فردی هستند. نایلون‌های دسته رکابی، دسته موزی، دسته زنبیلی و… از جمله انواع گوناگونی از آن‌ها به‌حساب می‌آیند.

در میان نایلون‌های گوناگونی که  به آن‌ها اشاره کردیم، نایلون‌های دسته رکابی بیشتر در نانوایی‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. نایلون‌های رکابی به دلیل مواد به‌کاررفته در آن‌ها مقاوم‌تر و مستحکم‌تر از دیگر نایلون‌ها هستند. این مدل از نایلون‌ها قابلیت کشسانی داشته و می‌توانند وزن بیشتری را تحمل کنند.

از همین رو به‌عنوان نایلون نان در بسیاری از نانوایی‌ها استفاده می‌شوند. البته در اصطلاح تخصصی به آن‌ها نایلکس گفته می‌شود که با نایلون‌های معمولی تفاوت دارند. نایلون‌های معمولی نیز در نانوایی‌ها استفاده می‌شود اما باید اشاره کرد که مقاومت آن‌ها نسبت به نایلکس‌ها کمتر است.

نایلکس‌ها برای یک سری از نانوایی‌ها مناسب هستند. به طور مثال نایلکس‌های معمولی رکابی  مناسب نانوایی‌های تولیدکننده لواش هستند. این امر در مورد تولیدکنندگان عمده نان‌های لواش متفاوت است. آن‌ها باید در  لواش کارگاه بسته‌بندی نان  از بسته‌بندی‌های شکیل‌تر و نایلون‌های مقاوم‌تر استفاده کنند. در ادامه بیشتر درباره نحوه بسته‌بندی نان‌ها توضیح می‌دهیم.

انواع نایلون نان
انواع بسته بندی نان در اشکال مختلف

انواع بسته‌بندی نان

امروزه فقط نانوایی‌ها تأمین‌کننده نان موردنیاز مردم شناخته نمی‌شوند.  کارخانه‌های  معروف تولید نان نیز محصولات متنوع  را از طریق شعبات گوناگون خود در اختیار مشتریان قرار می‌دهند؛ بنابراین به جهت تفاوت در مدل نان تولید شده در مقایسه با نانوایی‌های سنتی باید در نایلون‌هایی شکیل‌تر و با بسته‌بندی متفاوت عرضه شوند.

به طور مثال پلاستیک نان عرضه شده توسط کارخانه‌ها باید مقاوم‌تر از نانوایی‌های دیگر باشد تا هنگام حمل‌ونقل، قرارگرفتن در معرض نور خورشید و… مقاومت بالایی داشته باشند. یکی از نکاتی که برای تولیدکنندگان عمده نان اهمیت دارد، چاپ‌پذیری نایلون‌ها است. به همین منظور در ساختار اولیه ساخت نایلون‌ها باید تغییراتی را ایجاد کرد. زیرا براق بودن نایلون‌ها، چاپ نام برند و مشخصات دیگر بر روی نایلون بسته‌بندی نان اهمیت فراوانی دارد.

در واقع چاپ نام برند و مواردی ازاین‌قبیل موجب معرفی شما به مشتریان می‌شود. از همین رو در چنین شرایطی معمولاً در ساختار نایلون‌ها علاوه بر پلی‌اتیلن، مواد اولیه سلفونی  مانند opp ،cpp و bopp نیز به کار می‌رود. بدین ترتیب می‌توانیم شاهد نایلون‌هایی باشیم که برای بسته‌بندی نان دارای مقاومت بالایی بوده و چاپ‌پذیری بر روی آن آسان‌تر است.

سلفون بسته_بندی نان
چاپ سلفون‌ بسته_بندی نان

سلفون بسته‌بندی نان

بر اساس نکات ذکر شده در بالا، باید برخی از مواد اولیه سلفونی مانند opp ، bopp   یا cpp را به مواد اولیه نایلون اضافه کرد. یکی از مواردی که موجب افزودن آن‌ها می‌شود این است که باعث می‌شوند تا مقاومت نایلون‌ها بالاتر برود. اما نکته مهم‌تر این است که اضافه‌کردن آن‌ها باعث افزایش سلامت نان‌ها می‌شود. نایلون‌ها از ماده‌ای پلاستیکی به نام پلی‌اتیلن ساخته می‌شوند.

این ماده پلاستیکی اگرچه موردنیاز است اما اگر تنها به کار رود ممکن است با مواد غذایی مانند نان تماس پیدا کند. در نتیجه تماس پلی‌اتیلن با نان‌ها امکان ایجاد بیماری  در مردم افزایش میابد. از همین رو وجود چنین سلفون‌هایی در بسته‌بندی نان می‌تواند مفید واقع شود.

علاوه بر موارد گفته شده باید اشاره کرد که نوع نان نیز بر مدل بسته‌بندی که انتخاب می‌کنید تأثیرگذار است. به طور مثال می‌توان به نان‌های فانتزی اشاره کرد. فروشندگان این مدل از نان‌ها عموماً باید به سراغ بسته‌بندی‌هایی شکیل و زیبا بروند. از همین رو مطابق با نیاز آن‌ها پاکت‌های کاغذی کرافت مناسب‌ترین گزینه هستند.

پاکت‌های کاغذی کرافت از شیک‌ترین و بهداشتی‌ترین بسته‌بندی‌ها محسوب می‌شوند.  کیفیت مناسب از دیگر ویژگی‌های مثبت آن‌ها به‌حساب می‌آید. در مجموع تمامی این ویژگی‌ها توانسته  بسیاری از افراد را  ترغیب به استفاده از آن برای بسته‌بندی‌کردن نان‌های فانتزی خود کند.

در کنار پاکت‌های کرافت، پاکت‌های پلاستیکی نیز وجود دارد. این پاکت‌ها با وجودداشتن استاندارد مناسب بااین‌حال چندان مورداستفاده فروشگاه‌های فانتزی قرار نمی‌گیرند. زیرا به لحاظ زیبایی بصری و کیفیت به‌پای پاکت‌های کاغذی کرافت نمی‌رسند. این  مدل از پاکت‌ها عموماً برای بسته‌بندی صنایع غذایی دیگر مورداستفاده قرار می‌گیرند.

نایلون نان
نایلون نان

انواع چاپ نایلون نان

انواع گوناگونی از روش‌ها برای چاپ نایلون‌ها امروزه وجود دارد. چاپ دستی یا چاپ سیلک یک مدل از انواع آن است. چاپ سیلک عموماً برای سفارش‌های کم به‌صرفه است. همچنین در مقایسه با دیگر مدل‌های چاپ قیمت پایین‌تری دارند. بااین‌حال به دلیل نیاز فروشگاه‌ها و نانوایی‌ها به نایلون بسته‌بندی مخصوص نان این روش برای آن‌ها چندان مناسب نیست. زیرا برای عرضه نان‌ها به مشتریان همواره به تعداد زیادی نایلون نیاز است.

از همین رو استفاده از چاپ‌های ماشینی مانند چاپ فلکسو و چاپ هلیو گزینه‌های بهتری هستند. نایلون‌های چاپ شده از طریق فلکسو و هلیو کیفیت بهتری دارند. همچنین در زمان کوتاه‌تری نیز می‌توان آن‌ها را به دست فروشگاه‌ها، تولیدکنندگان عمده و نانوایی‌ها رساند. در حوزه تولید نان، رساندن نایلون‌ها سر موقع یکی از فاکتورهای اساسی و مهم است. زیرا باید هرچه سریع‌تر نان‌ها در داخل بسته‌بندی قرار بگیرند.

قیمت چاپ نایلون نان

قیمت پلاستیک نان به موارد متعددی بستگی دارد. به طور مثال همان‌طور که پیش‌ازاین بیان کردیم، نایلون‌های معمولی با ضخامت کم برای استفاده در نانوایی‌های لواش گزینه مناسبی هستند. از همین رو این مورد می‌تواند در قیمت نایلون نان لواش تأثیر بگذارد. این در حالی است که کارخانه‌های عمده تولیدکننده این نان مجبور هستند که از نایلون‌های باکیفیت بالا استفاده کنند. این مثال تنها یک مورد از نکاتی است که می‌تواند بر قیمت نایلون‌ها تأثیر بگذارد. در ادامه می‌توانید نکات مؤثر بر قیمت نایلون‌ها را بخوانید.

تعداد و نوع نایلون

پیش‌ازاین با این نکته آشنا شدیم که نایلون‌های گوناگونی امروزه تولید می‌شود. اصولاً نایلون‌های تولید شده برای نانوایی‌ها قیمت پایین‌تری نسبت به نایلون‌های مورداستفاده در کارخانه‌ها دارند. همان‌طور که اشاره شد، نایلون‌هایی که برای استفاده تولیدکنندگان عمده نان به کار می‌رود باید ویژگی‌های مثبتی از قبیل مقاومت بالا، چاپ‌پذیری و… داشته باشند.

تمامی این موارد ملزم به این است که در تولید اولیه نایلون برخی از افزودنی‌ها به مواد اولیه آن اضافه شود. به طور مثال می‌توان به opp و cpp اشاره کرد.بنابراین اضافه‌کردن این مواد اولیه بر قیمت کلی و نهایی نایلون‌ها اثرگذار است. البته به جهت کاهش هزینه‌های تولید و در نتیجه عرضه قیمت پایین‌تر برای خریداران می‌توان ماده اولیه opp را به‌صورت تک‌لایه سفارش داد.

به جهت افزایش کیفیت نایلون نیز می‌توان به opp تک‌لایه ، ماده اولیه سلفونی cpp را اضافه کرد. بدین ترتیب قیمت خرید مشتریان نیز کاهش میابد. در ارتباط با تعداد نایلون‌ها نیز می‌توان گفت که واضح است که هرچه قدر تعداد بالاتری نایلون نان سفارش شود به همان میزان قیمت کلی نیز بالاتر خواهد رفت.

ضخامت نایلون

نایلون‌ها را می‌توان در ضخامت‌های گوناگونی تولید کرد. عموماً نانوایی‌های سنتی به نایلون‌هایی با ضخامت کمتر نیاز دارند. این در حالی است که فروشندگان و تولی کنندگان عمده نان‌های فانتزی باید با نایلون‌هایی استفاده کنند که ضخامت بیشتری دارد. زیرا همان‌طور که اشاره شد، نان‌های تولید شده فانتزی باید در اثر آسیب‌های خارجی مانند حمل‌ونقل، دما و… مصون بمانند. هرچه قدر ضخامت نایلون‌ها بیشتر باشد قیمت آن نیز به‌مراتب افزایش پیدا می‌کند.

سلفون بسته_بندی نان
طراحی سلفون بسته_بندی نان

نوع چاپ نایلون نان

نایلون‌های نان را می‌توان با چاپ سیلک یا همان چاپ دستی انجام داد. چاپ دستی اصولاً قیمت پایین‌تری نسبت به چاپ‌های ماشینی دارد. اما به دو دلیل این مسئله چندان مورد استقبال تولیدکنندگان نان قرار نمی‌گیرد. اولین مسئله این است که چاپ دستی بیشتر برای محصولاتی استفاده می‌شود که خریدار معمولاً تعداد کمی از نایلون را  در روز استفاده می‌کند.

این در حالی است که نانوایی‌ها و تولیدکنندگان عمده روزانه به میزان زیادی از نایلون نیاز دارند. مسئله مهم دیگر این است که کیفیت نایلون‌های استفاده شده برای نان باید خوب باشد. چاپ دستی اگرچه مزایای مثبت زیادی دارد اما کیفیت آن نسبت به چاپ‌های ماشینی به‌مراتب کمتر است.

از همین رو استفاده از چاپ‌های ماشینی در این شرایط بیشتر موردتوجه قرار می‌گیرد. چاپ‌های ماشینی فلکسو و هلیو نیز دارای ویژگی‌های منحصربه‌فرد هستند. چاپ‌های هلیو گراور اگرچه گران‌تر هستند اما کیفیت بهتری دارند و چاپ‌پذیری بر روی آن‌ها بهتر صورت می‌گیرد. بااین‌حال می‌توان گفت که چاپ فلکسو نیز دارای کیفیت خوبی است.

سایر عوامل تاثیر گذار در چاپ نایلون

علاوه بر موارد گفته شده عوامل دیگری مانند رنگ نایلون نیز بر قیمت نهایی آن اثرگذار است. به طور مثال می‌توان به تأثیر قیمت ارز اشاره کرد. زیرا برخی از مواد اولیه ساخت نایلون از صنعت پتروشیمی باید مورداستفاده قرار بگیرد. از همین رو قیمت این مواد اولیه  مطابق با نوسانات تغییر می‌کند. در نتیجه این عامل بر قیمت اولیه تولید نایلون‌های نان تأثیر می‌گذارد. به جهت اطلاع دقیق از قیمت نهایی نایلون‌ها کافی است با مجموعه چاووش چاپ تماس بگیرید.

سخن پایانی

امروزه در چاپ نایلون نان از مدل‌های گوناگونی استفاده می‌شود. عموماً نانوایی‌ها از نایلون‌های دسته رکابی استفاده می‌کنند. این در حالی است که بسته‌بندی‌های شیک‌تر مانند پاکت‌های کرافت و نایلون‌هایی با مواد اولیه بهتر عموماً مورداستفاده تولیدکنندگان عمده و فروشگاه‌های عرضه‌کننده نان‌های فانتزی قرار می‌گیرد. شایان‌ذکر است که موارد متعددی همچون نوع نایلون، نوع چاپ، تعداد و… بر قیمت نهایی نایلون‌های تولید شده اثرگذار است.

بسته بندی نایلونی استرچ